Yardımcı Üreme Teknikleri

Yardımcı Üreme Teknikleri

Mikroskopik epididimal sperm aspirasyonu (MESA)

Epididimal sperm aspirasyonu vas deferensin travma, enfeksiyon, cerrahi sonucu hasarlanması veya doğumsal olarak yokluğu durumunda gerçekleştirilir.

Mikroskopik epididimal sperm aspirasyonu (MESA) prosedürü ciltten bir iğne ile veya cilte yapılan küçük bir kesiden gerçekleştirilebilir. Bu mikrocerrahi tekniğinde sperm testis içindeki spermden zengin bir tüp olan epididimis içinden alınır.

İşlem lokal anestezi ile yapılır, sedasyon da uygulanabilir. Bu işlem sonrası iyileşme süresi genellikle 24 saattir.

Perkutanöz epididimal sperm aspirasyonu (PESA)

Bu işlemde bir iğne skrotum cildinden ilerletilerek epididimise ylaşılır ve az miktarda sperm örneği alınır. Perkutanöz biyopsi tekniği ise küçük testis dokusu parçalarının alınmasına denir.

Testiküler sperm eldesi (TESA, TESE, MICROTESE)

TESA

TESA prosedürü, ürpgenital yollar kullanılmadan bir erkeğin testislerinden direkt olarak sperm elde edilmesidir. TESA prosedüründen fayda görecek erkekler şunlardır:

  • Vazektomi ameliyatı olmuş kişiler
  • Vazektomi tersine döndürülmesi ameliyatı başarısız olmuş kişiler
  • Ejakülatında hiç sperm olmayanlar
  • Vas deferensi olmayan kişiler
  • Vas deferens veya ejakülatuar duktusun yaralanmaları

Testislerdeki sorunlardan dolayı az miktarda sperm üretebilen bazı erkekler de TESA prosedüründen faydalanabilir.

TESA genellikle doktorun muayenehanesinde sedasyon altında gerçekleştiriliyor ve hastane yatışı gerektirmiyor. Hastaların bir miktar rahatsızlık duyması beklenebilir ancak hastalar genellikle işlemin ertesi günü işlerine dönebiliyorlar.

TESE/MICROTESE

Testiküler sperm ekstraksiyonu (elde edilmesi) sperm üretimi normal olan ancak spermlerin dışarı atılmasını sağlayacak yollarda bir tıkanıklık olan hastalar için yani tıkanıklığa bağlı azospermi hastaları için kullanılmakta.

Bu işlem ayrıca sperm üretimi çok az olan ve bu az miktardaki spermin ejakülata ulaşamadığı kişilerde de kullanışlı bir yöntemdir.

TESE işleminde testis dokusundan sperm eldesi için küçük parçalar alınmaktadır.

Mikroskopik TESE (MicroTESE) ise çok düşük miktarda sperm üretimi olan kişilerde yüksek büyütme altında çok detaylı bir inceleme ile sperm aranması işlemidir. Bu işlem aynı gün içerisinde lokal anestezi ve/veya sedasyon ile uygulanabilir.

Süha Sönmez'e Sorun

Etiketler