Meyve, Sebze Tüketimi Üst Solunum Yolu Enfeksiyonlarını azaltıyor

Meyve, Sebze Tüketimi Üst Solunum Yolu Enfeksiyonlarını azaltıyor

Public Health Nutrition dergisinin 25 Haziran'da yayınlanan internet sayısında araştırma raporuna göre günde en az 7 öğün meyve ve sebze tüketmek hamilelikteki üst solunum yolları enfeksiyonu (ÜSYE) riskini azaltmaktadır.  Massachusetts Boston Üniversitesi, Slone Salgın Hastalıklar Merkezinden Halk Sağlığı Masterlı ve fen bilimleri doktoralı kıdemli yazar Martha M. Werler’in açıklamasına göre hamile kadınlar vücudun ihtiyacından daha fazla meyve sebzeye ihtiyaç duyarlar.

Werler, Boston Üniversitesi Salgın Hastalıklar Bölümü'nden Lin Li'nin eşliğinde 1034 Kuzey Amerikalı kadına anket yaptı ve hamileliklerinden önceki 6 aylık süreçte meyve sebze tüketimleri ile hamileliklerinin ilk yarısındaki üst solunum yolları enfeksiyonu vakalarının raporunu hazırladı.

Rapora göre nüfusun en düşük sosyo-ekonomik seviyedeki dörtte birlik kısmındaki kadınlar (ortalama günde 1.91 öğün) ile, en üst dörtte birlik kısmındaki kadınlar (ortalama günde 8.54 öğün) karşılaştırıldığında ÜSYE görülme riski toplam meyve sebze tüketimiyle ters orantılı çıkmıştır.

Raporda geçen bir diğer ifadeye göre daha çok meyve sebze tüketen kadınlarda ÜSYE görülme riskinde orantılı bir düşüş görülmekte ve bu avantaj meyve veya sebzeden birinin alınmasından ziyade ikisinin beraber tüketilmesiyle ortaya çıkmaktadır.

Eğer diyetler meyve ve sebzeyle zenginleştirilirse hamile kadınlarda ÜSYE'ye karşı gerçekten önleyici ve koruyucu olabilir. Halk sağlığı açısından da ÜSYE semptomlarını tedavi etmede önemli ilerlemeler olabilir.

Süha Sönmez'e Sorun

Etiketler