PKO Hastalarında Beslenmenin Gebelikte Etkisi

PKO Hastalarında Beslenmenin Gebelikte Etkisi

Polikistik Over Sendromu endokrinolojik bir hastalık olup üreme çağındaki hastalarda önemli bir kısırlık problemi olarak karşımıza çıkmaktadır.  Çocuk isteyen kadınların ortalama %8’inde bu durumla karşılaşmaktayız.  Genellikle şişman kadınlarda olmakla birlikte zayıflarda da görülebilir.  Bu hastalar ya nadiren ya da hiç yumurtlamazlar, insulin direnci,şeker hastalığı ve kalp damar hastalıkları görülebilir. Kilo arttıkça bu hastalıklar da kötüleşir.  Genellikle tüm hastalar ama özellikle Polikistik Over Sendromu PCOS hastaları diyetten çok fayda görürler.  Beraberinde insulin düzeyindeki dalgalanmalar azalacağından ileride ortaya çıkabilecek sağlık sorunları da azalmış olur. 

Diyetle birlikte egzersiz yapılması da şişman hastalarda tedavinin çok önemli bir parçasıdır. 
Kadınları doğurgan hale getirecek özel bir gıda ya da içecek yoktur ama uygun bir diyet ile tüm vücut sistemleri üreme sistemi de dahil olmak üzere bundan olumlu etkilenir.
Sadece anne adayı değil fakat baba adayının da düzenli beslenmesi sperm kalitesini olumlu etkileyecektir. Çok düşük ya da aşırı kilolu erkeklerde testosteron seviyesi normalin altındadır.
Gebelikten önce, gebelik sırasında ve sonrasında dikkatli bir beslenme ile sağlıklı gebelikler ve çocuklar elde etmek mümkün olacaktır.

 

Süha Sönmez'e Sorun

Etiketler