Doğurganlığı Artırıcı 12 Gıda

Doğurganlığı Artırıcı 12 Gıda

Temiz olan bütün yiyecekler sağlığı artırıcı herhangi bir diyette, özellikle de doğurganlık diyetinde temeldir . Yediğimiz besinler, hücrelerimizi ve DNA'mızın bütünlüğünü korurlar. Bu koruma biçimi, yaşlandıkça, toksinlere, ksenohormonlara ve serbest radikallere maruz kalan yumurtaların ve spermlerin zarar görmesinde önem kazanmaktadır.

 

1. Elmalar - Elmalar favoridir! Sağlıklı kan şekeri dengesini desteklemeye yardımcı olmak için glisemik indeksleri düşüktür ve düşük kalorili ve yüksek liflidirler, bu da vücudun doğurganlığı olumsuz yönde etkileyen aşırı östrojeni doğal olarak detoksifiye etmesine yardımcı olmak için önemlidir. Tüm sağlık yararları için, meyvenin elyafının 2 / 3'nün olduğu kabuğunu da yiyin. Mümkünse organik alın.

 

2. Brezilya fıstığı - Brezilya fıstığı en çok selenyum içeriği ile bilinir, fakat aynı zamanda çinko ve L-Karnitin sunar. Çinko, bağışıklığa faydasının yanı sıra selenyum ve L-Karnitin gibi erkek doğurganlığı ve sperm sağlığına da yarar sağlar. Özellikle selenyum, uygun sperm oluşumu için gereklidir. Günde 2-3 ham Brezilya fıstığı yiyin. 

 

3. Brokoli - Brokoli başka bir favori! Vücudun aşırı östrojenden kurtulmasına yardımcı olan bitkisel besinler  DIM ve lif gibi bileşikler bakımından zengindir. Brüksel lahanası ve lahana, vücudun bunu yapmasına yardımcı olan diğer sebzelerdir. Organik olması gerekli değildir.

 

4. Kenevir Tohumu - Kenevir Tohumu, esansiyel yağ asitlerinin (EFA'lar) mükemmel bir kaynağıdır; sadece 3 yemek kaşığı = 3,000mg omega-3 EFA. Ayrıca omega-6, gama-linolenik asit (GLA) içerir ve doğal olarak dokuzunu insan vücudunun üretemediği 20 amino asitin tümünü içerir. Kenevir tohumu protein ve lif bakımından zengindir. 

Not: Kenevir tohumu esrar gibi psikotropik reaksiyonlara neden DEĞİLDİR. ABD veya Kanada'da yetişen kenevir tohumlarını seçin (Çin'de yetişenleri değil).

 

5. Mercimek - Mercimek, ucuz, demir, lif ve protein bakımından zengin bir baklagildir. Mercimek, doğurganlık dostu bir yemektir, çünkü folat bakımından zengindir. Bir fincan pişmiş mercimek günlük folat ihtiyacınızın% 90'ını karşılar. Bunların organik olması gerekmez.

 

6. Papaya - Papaya, E vitamini gibi mükemmel bir antioksidan kaynağıdır (yumurtayı ve sperm DNA bütünlüğünü korumak için). Ayrıca karotenler (A vitamini), C vitamini, folik asit, potasyum ve diyet lifi bakımından zengindir. Sağlıklı insülin seviyelerini desteklemek için düşük glisemik indeksli bir meyvedir. Papaya, ağrı kesici, kan inceltici / antikoagülan ve bir anti-enflamatuar ajan olarak görev yapan sindirim enzimi papainini içerir; Bunların hepsi ağrılı veya iltihaplı doğurganlık sağlık koşullarını desteklemektedir. Bağışıklık sisteminin sağlığını da artırabilir. Papayaların organik olarak satın alınması gerekmez.

7. Ahududu - Ahududu, vücudu serbest radikal hasarlarından koruyan antioksidanlar bakımından zengindir. Meyvelerin rahim dokularını koruduğuna ve yumurta ve sperm DNA'sını desteklediğine inanılır. Ayrıca düşük glisemik besindir ve zengin vitamin ve mineral kaynaklarıdır. 

 

8. Ispanak - Ispanak herkesin Doğurganlık Diyeti için bir zorunluluktur. Gezegendeki en besleyici süper gıdalardan biridir; antioksidan K, A, C ve E vitaminleri, B2 ve B6 vitaminleri, manganez, folat, magnezyum, demir, kalsiyum, potasyum, diyet lifi, bakır, protein, fosfor ve çinko içrir. Ispanak ayrıca iyi bir omega-3 EFA, niasin ve selenyum kaynağıdır. Her zaman organik olanı seç ya da kendine göre yetiştir (kolayca saksıda büyür)!

 

9. Baharatlar - Zerdeçal, zencefil ve kırmızı biber gibi baharatlar vücutta dolaşımı hızlandırır ve bitkisel antienflamatuarlar ve analjeziklerdir.

  • Zerdeçal (Curcuma longa) vücudun adet kanamasını düzenlemeye yardımcı olan ve karaciğer koruyan güçlü bir antioksidandır.
  • Zencefil kökü (Zingiber officinale) normal detoksifikasyon ve uygun sindirimi desteklemeye yardımcı olur ve mideyi rahatlatır.
  • Cayenne (Capsicum annuum) vücudun ısınmasına, vücudun soğuk algınlığını gidermesine, ağrılı eklemleri yatıştırmasına ve yavaş kanamayı gidermesine yardımcı olan güçlü bir yeteneğe sahiptir.

 

10. Pazı - Pazı, vücudun sağlıklı bir enflamatuar tepki göstermesine yardımcı olan, demir, folat, B6 ve E vitaminleri bakımından zengin, antioksidan ve lif bakımından zengin koyu yeşil yapraklı bir bitkidir. Organik al!

 

11. Ceviz - Ceviz, sağlıklı hormon üretimi için gerekli olan ve büyüyen bebeğiniz için sağlıklı beyin gelişimi için gerekli olan kolay bir omega-3 EFA kaynağıdır. Sadece 1/4 fincan çiğ ceviz yaklaşık 2.270 mg omega-3 içerir! Her zaman çiğ ceviz satın alın, çünkü ısıtılması gerekli yağ asitlerine zarar verir.

 

12. Kepekli tahıllar - Hala orijinal formlarında olan ve işlenmemiş kepekli tahıllar , kolesterolü ve destekleri azaltmaya yardımcı olan harika antioksidanlar, bakır, manganez, B vitaminleri ve demir ve belki de en önemli çözünür lif kaynaklarıdır Bağışıklık sistemini güçlendirirken sağlıklı eliminasyon ve kan şekeri regülasyonu sağlarlar. Aynı zamanda antienflamatuardırlar. Yulaf ezmesi, quinoa, arpa, karabuğday, kılçıksız buğday, darı ve kahverengi pirinci deneyin.

Bu yiyeceklerin her biri çeşitli karışımlara, yoğurt veya atıştırmalıklara eklenebilir. 

 

Kaynak: Elizabeth Willett - MA, Sertifikalı Herbalist

Süha Sönmez'e Sorun

Etiketler