Üremeyle İlgili Birden Fazla Sorununuz Varsa Nereden Başlamalısınız?

Üremeyle İlgili Birden Fazla Sorununuz Varsa Nereden Başlamalısınız?
 • Üremeyle ilgili birden-fazla sorununuz var mı?
 • İnsanların yumurta kalitesiyle ilgili endişeler, endometriozis, düşük sperm sayısı, PCOS veya daha fazlası gibi şikayet ettiği birkaç sorunu olması nadir bir durum değildir.

Bu gibi durumlarda nereden başlayacağınızı çözmenin ve izleyeceğiniz yolu belirlemenin ne kadar zor olduğunu biliyoruz. Bu makalede başlangıç noktası ve üremeyle ilgili birden fazla sorununuz varsa ve gebe kalmaya çalışıyorsanız yapmanız gerekenlerle ilgili öneriler paylaşılmaktadır.

1. Adım

 

Tıbbi testleri ve seçenekleri araştırın. 

Test yaptırmak neyle karşı karşıya olduğunuzu daha iyi anlama fırsatı verir. Ayrıca üremeyle ilgili bazı sorunlarda tıbbi tedavilerden faydalanılır veya bunların kullanılması şarttır ya da en iyi seçenek kombine (tıbbi ve doğal) bir yaklaşımdan faydalanmaktır. İşte sadece birkaç örnek:

 

 • Septat uterus (rahim içinde perde olması), servikal yetmezlik, tıkanmış fallop tüpleri, şiddetli endometriozis, varikosel, azospermi türleri vb. gibi anatomik sorunlar doğurganlığınızı veya sağlıklı bir gebelik şansını yeniden kazanmanız için ameliyat olmanızı veya başka bir tedaviden yararlanmanızı gerektirebilir. Modern tıbbi gelişmeler birçok durumda iyileşme süresini ve komplikasyon riskini sınırlandırmaya yardımcı olabilir.

 

 • Enfeksiyonlar PID, CYBH'ler, Bakteriyel Vajinozis, Prostatit vb.  bir tıp doktorundan yardım almayı ve antibiyotik uygulaması gerektirebilir. Aslında tedavi olmamak doğurganlığınıza zarar verebilir. Enfeksiyon temizlendikten sonra doğurganlık konusunda destek olması için doğal tedavileri keşfedebilirsiniz.

 

 • Önceki testlerden bu yana geçen zaman. Bir süredir herhangi bir test yaptırmadıysanız ve hormon durumunuzdan emin değilseniz, tekrar kontrol için randevu alın. Tiroid sağlığındaki veya diğer hormonların seviyelerindeki bir değişiklik iyileşmenizi önlüyor olabilir. Hormon durumunuzu öğrendikten sonra sorunu doğal biçimde veya kombine bir yaklaşımla ele almak için daha donanımlı olacaksınız.

 

 • Gebe kalmak için çabalamaya devam ediyorsunuz. Doğal tedavileri çok uzun süre uyguladıktan sonra dahi üreme sağlığınızda iyileşme olmadıysa veya doğal olarak gebe kalmadıysanız, bir üreme endokrinologuna (ÜE) danışmanızın ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak diğer seçenekleri öğrenmenizin vakti gelmiş olabilir.

 

2. Adım

 

Bütün vücudunuzun sağlıklı olması için çabaladığınız bir yaklaşımla işe başlayın. Doğurganlık bütün vücudun sağlıklı ve zinde olduğunun bir ifadesidir. Diyet ve yaşam tarzındaki değişiklikler vücuda yeniden enerji verir, yaşlanma karşıtı etkilere sahiptir ve birinin üremeyle ilgili sağlık sorunlarından etkilenme şekli üzerinde büyük bir fark yaratabilir. Bunlar ayrıca tıbbi fertilite prosedürlerinden faydalanmayı planlayanlar için değerlidir ve bunları daha dayanılır kılabilir ve/veya bunların başarı oranlarını etkileyebilir.

 

 • Geliştirebileceğiniz alanlar için beslenme düzeninizi ve yaşam tarzınızı gözden geçirin! Fertilite Diyeti hakkında daha fazlasını öğrenin. Diyetlerinin belirli yönlerini değiştirmek de dahil olmak üzere beş veya daha fazla yaşam tarzı faktörünün kombinasyonundan yararlanan kadınları izleyen, Doğum ve Jinekoloji dergisindeki yer alan ve 2007 yılında Harvard Üniversitesi'nde yapılmış bir çalışma, yumurtlama bozuklukları nedeniyle diyet/yaşam tarzı değişikliği yapmamış kadınlara kıyaslandığında sözü edilen kadınların % 80'den daha az göreceli kısırlık riskine sahip olduğunu buldu.

 

 • Egzersizi atlamayın! Düzenli, düşük etkili egzersiz sağlık kazandırır ve üreme sağlığı programınızın sonuçlarını iyileştirir.

 

3. Adım

 

Öncelikle en acil sorununuzla ilgilenin. Bazı insanlar öncelikle en zorlu kısımla ilgilendiklerinde ikincil problemlerin veya belirtilelerin iyileştiğini fark eder. İşte sadece birkaç örnek:

 • Tanısı konulan bir sağlık sorunuyla başlayın. Birçok üreme sağlığı problemi özellikle beslenme düzeninin ve yaşam tarzının iyileştirilmesine ve şifalı bitkiler, besin takviyeleri ve doğal tedaviler gibi özel doğal programlara yanıt verir.
 • Diyetinizdeki tetikleyici gıdaları gözden geçirin. Birçok belirti belirli gıdalar tarafından tetiklenebilir. Östrojen fazlalığı buna bir örnektir. Üreme sağlığı sorunu olarak size östrojen fazlalığı tanısı konulduysa veya östrojen fazlalığı belirtileri (şişmiş dokular, kramplar, PMS, fibroidler, endometriozis vb.) gösteriyorsanız, tetikleyici gıdalar olup olmadığını öğrenmek için diyetinizi gözden geçirmeye vakit ayırın. Östrojen fazlalığı belirtilerinin tetikleyicileri şunlar olabilir:
   
 • Bu gıdaları diyetinizden çıkartmak veya önemli ölçüde azaltmak belirtileri azaltmaya yardımcı olabilir. Buna ek olarak yüksek stres östrojen fazlalığına neden olabilir. Üreme şansınızı artırmak ve hormonlarınızın tekrar dengelenmesini sağlamak için stresinizi düşük tutun.
 • Kronik adet ağrısını yönetmeye çalışın (büyük miyomlar ve endometriozis, PMS vb. ile birlikte). Ağrı kontrol altına alındığında vücudunuz yararlandığınız diğer tedavilere daha iyi tepki verebilir. İnflamatuar tepki normalleşince vücut daha hızlı iyileşir. En iyi seçenekler için doktorunuzdan yardım alın. Doğal tedaviler de yardımcı olabilir.

organik olmayan hayvansal gıdalar
GMO'lu tahıllar
süt ürünleri

soya
kafein
kırmızı et

 

 • 4. Adım
 • Doğru doğal üreme sağlığı programını bulun. Karşılaştığınız sorunlarla ilgili şifalı bitkiler, besin takviyeleri ve doğal tedaviler konusunda bilgi edinmek kendinize güvenmenizi sağlar. Başka bir mükemmel seçim ise deneyimli bir sağlık pratisyeninden yardım almaktır. Birçok insan kişisel bir rehbere sahip olmaktan, geçmişlerini ve yaşadığı zorlukları anlayan biriyle geri bildirimlerini ve sorularını paylaşabilmekten faydalanır. Destek istediğiniz tüm alanlarda sizinle birlikte çalışacak olan üreme sağlığı ekibinizi (bitki uzmanı, akupunkturcu, ÜE, terapist) oluşturun.
 • Sizin İçin Neyin İşe Yaradığını Bulun

Birden fazla üreme sağlığı sorunu söz konusu olduğunda, herkes için işe yarayacak tek bir program yoktur. Sonuçta programınız size özgüdür. Programınızın işe yaramasını sağlayacak en önemli unsur sizsiniz. Açık fikirli ve sabırlı kalmak için elinizden geleni yapın (doğal tedaviler zaman alır!) fakat aynı zamanda içgüdülerinizi de dinleyin.

Programınızda değişiklik yapmanız gerektiğini düşünüyorsanız sorularınızı ve düşünceleriniz üreme sağlığı ekibinizle paylaşın. Araştırma yapın, cevaplar büyük ihtimalle karşınıza çıkacaktır.

 

 

Süha Sönmez'e Sorun

Etiketler