Adetim yaklaşık bir hafta geçikti. Hamile olabilir miyim?

Adetim yaklaşık bir hafta geçikti. Hamile olabilir miyim?

Hamileliğin klinik belirtileri olduğu gibi bazı testler yaparak ta hamile  olup olmadığınızı anlamak mümkündür. 

Gebeliğin klinik belirtileri:

  • Adet gecikmesi
  • Göğüslerde dolgunluk, hassasiyet, meme ucunda koyulaşma ve karıncalanma hissi
  • Bulantı ve bazen kusma
  • Yorgunluk, uyku hali, baş dönmesi
  • Sık idrara çıkma
  • Vajina salgılarının artması

Bu belirtiler gebelik oluştuğu andan itibaren vücudunuzda salgılanmaya başlanan gebelik hormonlarının ve salgılanma miktarı artan östrojen ve progesteronun etkisiyle meydana gelir. Bu fizyolojik hormonal değişikliklerin esas amacı vücudunuzun gebeliğe uyumunun sağlanması ve bebeğinizin gelişmesidir. Bu belirtiler muhtemel bir gebeliğin habercisidir.
Testlerle gebeliğin belirlenmesine gelince, bunların başında idrar testleri, kan testleri ve ultrason muayenesi gelir. Yöntemlerin çoğu yüzde 100'e yakın doğru sonuç vermekle birlikte yanılma payı da vardır.Gebelik testlerini doğru kullandığınız zaman oldukça tutarlıdırlar, ancak gene de testin gebe olmadığınızı söylediği fakat aslında gebe olduğunuz durumlar da olabilir. Eğer testi yaptıktan bir süre sonra hala adet görmediyseniz, testi tekrarlayın, ya da bir doktora görünün.

  • İlk gebelik testinde gebe çıkıp, sonrakinde gebe çıkmamanız da olasılık dahilindedir, ya da test pozitif çıkıp, ardından adet görebilirsiniz. Kanamanız normalden ağırsa, gebelik ortadan kalkmış demektir. Bu, çok erken yaşanmış bir düşüktür ve muhtemelşen vücudunuzun kendini zarar görmüş bir embriyodan korumak için kullandığı bir yoldur. Bu, tekrar hamile kalmayacağınız anlamına gelmez.


Üç aylık hamileyim. Vajinamdan kan geldi. Herhangi bir zararı olabilir mi?

  • Hamilelikte vajinadan kan gelmesi bir düşük tehdidi belirtisi olmakla birlikte çoğu zaman zararsızdır, çünkü bu aylarda plasentanın büyüyen uterus (rahim) ile birlikte yukarı doğru göç etmesi esnasında yırtılan kılcal damarlar kanayabilir.

Dört aylık hamile olamama rağmen bebeğimin hareketlerini hissetmiyorum. Bebeğim sakat veya ölü olabilir mi?

  • Bebek hareketleri ilk gebelikte 5. ay civarında sonraki gebeliklerde ise 4, aydan sonra hissedilebilir. Bu durumda Dopler cihazı ile bebek kalp sesleri dinlenerek ya da ultrason ile kalp atımları görülerek karar verilir.

Hamilelik döneminde jinekolojik muayenenin ve ultrasonun bebeğe bir zararı olur mu?  
Dünyada ultrasonun insanlar üzerinde uygulanmasından bu yana yaklaşık 50 yıl geçmiş olmasına rağmen ultrasonun bebeğe bir zararı olduğu konusunda yeterli kanıt elde edilememiştir. Ultrason adından da anlaşılacağı üzre bir ses dalgasıdır. Bu nedenle X ışınları içeren röntgen işlemi ile karıştırılmamalıdır. Bu konuda yapılmış çok sayıda çalışma vardır. Bazı durumlarda ultrasonla beraber uygulanan pulsed ("renkli") doppler için de yoğun çalışmalar yapılmakta ve bu çalışmalar ikinci trimester doppler uygulamalarının fetus için "zararlı" olabileceği görüşünü doğrulamamaktadır. Yeni yeni uygulamaya girmiş birinci trimester doppler uygulamaları hakkında yorum yapmak için ise veriler yetersizdir.

Gebe kalmak isteyen her kadın, gebelik öncesi mutlaka bir jinekolojik muayeneden geçmelidir. Bu hem gebenin, hem de bebeğin sağlığı için çok önemlidir. 

Erken gebelikte yapılan ultrasonografinin önemi
Gebelik testinin müspet çıkması gebelik varlığının kesin kanıtıdır. Ancak beklenen adet gününün üzerinden 2 hafta geçtikten sonra  hiç bir şikayetiniz olmasa bile en erken dönemde doktor kontrolüne gitmeniz önemlidir. Ultrasonografi incelemesi ile hem gebelik kesesi görülebilir hem de yerleşim yeri tesbit edilebilir, böylece bir dış gebelik ihtimali de ekarte edilmiş olur. Erken gebelikte normal dışı durumların erken tanısı tedavi şansınızı önemli derecede yükseltir. Erken gebelik döneminde yapılan ultrasonografinin en büyük yararlarından biri de son adet tarihiniz ile gebelik haftanız arasındaki uyumun belirlenmesidir. Erken dönemde yapılan ultrasonun gebelik haftasını belirlemedeki hata payı gündür, buna karşın miada yakın yapılan ultrasonun hata payı hafta olabilir. Bu incelemenin yapılmış olması gebeliğinizin ilerleyen dönemlerinde, belirttiğiniz son adet tarihi ile bebek ölçüleri arasında bir uyumsuzluk olduğunda çok önemli veriler sağlar. 

Doğum ne zaman gerçekleşecek?
Aslında hamile kalmanız, son adetinizin ilk gününden yaklaşık iki hafta kadar sonra olsa bile, gebeliğin başlangıcı, son adetin ilk günü kabul edilir. Bebeğinizin dünyaya gelmesi, doğumun beklendiği tarihin iki hafta öncesinde ya da sonrasında olabilir.Genellikle sizin hesaplarınız ile doktorun hesapları birbirini tutmaz, çünkü tıbbi hesaplamada aylar 28 gün olarak hesaplanır. Tarihlerden emin değilseniz, bunun için bir tarama yapılabilir. Bu, gebeliğin erken evrelerinde yapılan bir ultrason taramasıdır. Taramada uterusun ve embriyonun büyüklüğü ölçülür ve tarihler çıkarılmaya çalışılır.

Süha Sönmez'e Sorun

Etiketler