Polip Nedir ?

Polip Nedir ?

Polip Nedir?

Vücudumuzda gelişen küçük hücre yumaklarıdır. Sık görülen tipleri 2 tanedir:Birincisi saplı poliplerdir, ikincisi ise düz olup hemen etrafındaki dokudan bir kabartı olarak çıkar. Bazı polipler iyi huyludur ve kansere çevirmez ama bazıları da kanserleşebilir. Bu poliplerin bulunduğu yere, sebebe ve ne kadar zamandır orada olduğuna bağlıdır.

Polipler bulundukları yere göre isimlendirilirler.

  • Barsak polipleri
  • Kulak polipleri
  • Burun polipleri
  • Ses teli polipleri
  • Mide polipleri
  • Rahim polipleri

Biz burada branşımız gereği sadece rahim polipleri (Uterin polip veya endometrial polipler)üzerinde duracağız.

Rahim Polipleri

Endometrial polip olarak ta adlandırılırlar. Rahmin iç duvarında büyürler. Bazıları saplı bazıları da düz olabilir, genellikle yuvarlak şekildedir, bir susam tanesi kadar küçük olabildikleri gibi golf topu kadar da büyük olabilirler. Genellikle kansere dönmezler ancak adet dışı kanamalara yol açabilir veya gebe kalmanızı zorlaştırabilirler.

Endometrial poliplerin tanı ve tedavisi:

Kadın Hastalıkları uzmanına gittiğinizde adet düzeni ile ilgili ayrıntılar (adet süresi, miktarı, sıklığı, adet dışı lekelenmeler) doktorunuzun sizde polip olup olmadığı hakkında karar vermesini kolaylaştırır. Tanı için ayrıca ultrason muayenesi veya ek tetkikler (sonohisterografi (SHG), histerosalpıngo grafi (HSG) veya hem tanı hem tedavi için histeroskopi (rahim içinin kamera ile gözlenmesi) gerekebilir. Eğer polipler hiçbir belirti vermiyorsa tedavi gerekmez. Fakat polipler aşırı vajinal kanama, gebe kalamama veya menopoz sonrası ortaya çıkma gibi durumlarla birlikte ise o zaman alınmaları gerekir. Bazı ilaçlar semptomları önleyebilir ancak tek kesin tedavi cerrahi olarak çıkarılmalarıdır.  

Süha Sönmez'e Sorun

Etiketler