Kadında İlaç Tedavisi

Kadında İlaç Tedavisi

İlaçlar infertilite tedavisinin önemli bir parçasıdır. In vitro fertilizasyon (tüp bebek) ve diğer yardımcı üreme tekniklerinin hemen hepsinde kullanılarak birçok infertilite tipinde başvurulan bir tedavi yöntemidir. Şanslıyız ki hastaların birçoğu yalnızca ilaç tedavisi kullanarak, diğer girişimlere luzum kalmadan gebe kalma şansını yakalıyor. Bu alanda kullanılan çoğu ilaç yumurtalıkları uyararak yumurta üretmesine yardımcı olmayı ve üreme sistemini embriyonun gelişimine yazırlamayı amaçlar.

Aşağıda infertilite tedavisinde en sık kullanılan ilaçları görebilirsiniz.

  • Klomifen sitrat: Klomifen sitrat üreme sisteminin daha fazla folikül sitmüle edici hormon (FSH) salgılamasını sağlar. Klomifen sitrat ağız yoluyla alınır. Yumurtlama uyarıcı ilaçların en çok tercih edilenlerinden biridir. Çok az yan etkisi vardır
  • Gonadotropinler: Genellikle tüp bebek sırasında yumurtlamayı başlatmak için kullanılan gonadotropinler direkt olarak yumurtalıkları uyaran ilaçlar sınıfındadır. Gonadotropinler enjekte edilerek kullanılır ve içlerinde yüksek derecede saflaştırılmıi folikül stimüle edici hormon vardır (FSH). Yumurtalıkların gelişmesini ve aynı anda birden fazla olgun yumurta hücresinin oluşturulmasını sağlar.
  • İnsan koryonik gonadotropini (hCG): hCG genellikle embriyonun rahime yerleşmesinden sonra salgılanan bir hormondur. Üreme sistemindeki etkileri lüteinizan hormon (LH) ile benzerdir. hCG yumurtaların son gelişimlerini tamamlamasını ve yumurtalıklardan bırakılmasını sağlar. İnsan koryonik gonadotropini genellikle yumurtlamayı tetiklemek için başka ilaçlarla birlikte kullanılır.
  • İnsan menopozal gonadotropini (hMG): İnsan menopozal gonadotropini (hMG), hem folikül stimüle edici hormon (FSH) hem de lüteinizan hormon (LH) içerir. Daha önce bahsettiğimiz gonadotropinlere benzer olarak hMG de ovülasyon indüksiyonu için kullanılan enjekte edilebilen ilaçlardan biridir.
  • Progesteron: Progesteron erken evre embriyoya destek veren bir yumurtalık hormonudur. Rahmin iç duvarının kalınlaşmasını sağlar ki bu sayede yumurta rahime yerleşebilir. Progesteron destek ürünleri genellikle tüp bebek siklusunda yumurta elde etmek için kullanılır.

Süha Sönmez'e Sorun

Etiketler