Doğurganlığı Artırıcı Gıdalar

Doğurganlığı Artırıcı Gıdalar

Eğer bir kadın bebek sahibi olmayı planlıyorsa sağlıklı beslenmesi ve vücut olçülerinin uygun olması önemlidir. Bu durum aynı zamanda erkek için de geçerlidir. Çünkü dengeli beslenme ve yaşam tarzı hem fertiliteyi hem de doğacak çocuğun sağlığını yakından ilgilendirmektedir.

Sağlıklı beslenme erkek ve kadının fertilite düzeyini yükseltir. Bir hormon dengesizliği , iktidarsızlık veya yumurtlamada tembellik varsa bunlarla başa çıkabilecek bazı gıdalar mevcuttur.

Erkekler için fertilite artırıcı gıdalar

Nar suyu:Güçlü bir antioksidandır. Araştırmalara göre nar suyu sperm sayı ve kalitesini artırmaktadır.

Kabak Çekirdeği: Kabak çekirdeği yüksek oranda çinko içerdiğinden testosteron hormonunu ve saperm sayılarını yükseltir. Aynı zamanda omega-3 içeriği yüksek olduğundan cinsel organlara kan akımını artırarak cinsel fonksiyonları da iyileştirir.

Sarımsak: Selenium'dan oldukça zengin olan Sarımsak hem fertiliteyi artırır hem de erken düşüklerin önemli sebeplerinden olan kromozom kırıklarını da önler.

Kırmızı biber: Endorfin üretimini artırarak fertiliteye katkı sağlar aynı zamanda mutluluk hormonlarını uyararak stresi azaltır ve demir emilimini artıran güçlü bir C vitamini kaynağıdır.

Kadınlar için fertilite artırıcı gıdalar

Bal: Bal üreme sistemini besleyen ve yumurtalık işlevini uyaran birçok amino asit ve minerali bünyesinde bulundurur. Bu nedenle doğurganlığın artmasında oldukça önemli bir gıdadır.

Kırmızı et: Et yumurtlamayı destekleyen ve hücre bölünmesini idame ettiren çinko içeriği sayesinde tercih edilmesi gereken bir gıdadır. Ayrıca kırmızı kan hücrelerini artırarak kansızlığı önlemesi ile de yumurta kalitesinin iyileşmesinde yardımcıdır.

Kuruyemiş: Yüksek E vitamini içeriği ile kuruyemişler hem cinsel isteği artırır hem de düşük oranlarını azaltır.

Fırınlanmış patates: B vitamininden zengin olan bu gıda hücre bölünmesini düzenleyerek sağlıklı yumurta üretiminde önemli rol oynar.

Süha Sönmez'e Sorun

Etiketler