Balın Kısırlık Üzerine Etkisi

Balın Kısırlık Üzerine Etkisi

Eğer gebe kalmaya çalışıyorsanız başarı şansınızı artırmak için bazı faktörleri göz önünde bulundurmak gerekir.  Bunlardan bir tanesi de baldır. Eğer tıbben sizde ve eşinizde herhangi bir sorun tesbit edilmemiş ise gebe kalmak için kendinizi fazla zorlamayın ve rahat olun.  Bal ve tarçının faydalarından yararlanarak hamile kalma şansınızı artırabilirsiniz. Ancak bu kürü eşinizle birlikte  yapmanızı öneririm.

Başarılı bir gebelik için gerekli faktörler
Bebek sahibi olmaya çalışırken aylar geçtiği halde hiçbir şey olmadığını gördükçe can sıkıntısı, ümitsizlik ve stres oluşmaya başlar. Belkide tek başına bu durum bile hamile kalma şansınızı azaltabilir. 
Sadece diyetinizi değiştirerek bile şansınızı artırabilirsiniz, tadı güzel, kalorisi yüksek ve besin değeri düşük gıdalardan kaçınmanız gerekir, taze meyve ve sebze yemeli ve günlük düzenli olarak folik asit almalısınız. 
Bal aşkın gıdası olarak bilinir, çünkü afrodiziaktır, düğünden sonra balayına gidilmesinin sebebi de budur.  
Birçok toplumda tarçın da gebeliği kolaylaştırmak için kullanılmaktadır, çünkü o da afrodiziaktır. 
Tarçını özellikle çekilmemiş halde bütün olarak almak ve tüketileceği zaman çekilmesi daha iyidir. 
Bal olarak organik olanını tüketmek en doğrusudur. Aşağıda gerçek balın özelliklerini bulabilirsiniz.

En iyi ballar her zaman deniz seviyesinden en az 1500 mt yüksekte yetişir. bulunduğu bölgeye yakın sanayi merkezi veya fabrika olmaması gerekir. Gerçek balda şeker katkı vs. kesinlikle olmaz. Arılar birbirinden güzel yüzlerce çiçekten bal özü alır ve tamamiyle doğal ortamlarda hazırlanmış kapalı tahtadan yapılmış kovanın içine girerek (genelde ağaç kütüğü oyularak elde edilir) peteğini kendi örer ve balı oraya bırakır. Bu bal 4 ayda yetişir  ve kesinlikle güneş görmemesine dikkat edilir. Eylül ayı sonları ve ekim ayları başında arının ördüğü petek kovandan alınır ve petek ile birlikte yenir veya satılır. Bu bala karakovan balı denir. Bir petekten ortalama 1 ile 1.5 kg arası karakovan balı alınabilir.  Karakovan balı süzülmez, peteği ile birlikte yenir veya satılır. Peteğe tel çubuk vs. geçirilmez.
Petekten süzüldüğü andan itibaren karakovan bal özelliğini kaybeder. Her zaman peteği ile yenen bal besleyicidir.  Hakiki bal boğazı yakar, hakiki bal 1 çay kaşığından fazla yenirse zor yutulur. Zaten hakiki bal kendini fazla yedirmez hemen keser. Yenmekte ısrar edilirse bayıltabilir, peteğinden 1 ile 1,5 kg bal çıkar ve kilosu da en az 150 tl dir.

Bal ve tarçın gebe kalmanıza nasıl yardımcı olur? 
Bal ve tarçının bir arada kullanılması üreme organlarındaki kan akımını artırır ve onları gebelik için hazır hale getirir. Bal yemek içerdiği antioxidanlar ve enzimlerle genel sağlığı iyileştirir. 

Yememiz gereken bal ve tarçın miktarı nedir?
Her sabah ve akşam 2 çay kaşığı bal evde çekilmiş bir çay kaşığı tarçın ile birlikte yenmelidir. Bu şekilde yemek zor olursa bitkisel çaylarla veya taze meyve suyu ile karıştırarak ta yenebilir. Ancak bal aşırı ısınırsa özelliklerini kaybedebilir.

Süha Sönmez'e Sorun

Etiketler