Virüslerden korunmanın 9 Yolu

Virüslerden korunmanın 9 Yolu

Virüslerden korunmanın 9 Yolu

Sürekli soğuk algınlığı, boğaz ağrısı, bronşit ve gribe neden olan patojenlere maruz kalmak bağışıklık sisteminizi nihai güç testinden geçiren durumlardır. Tüm gereken bir hapşırığa maruz kalmak ya da kirlenmiş bir parmakla gözünüzü ovmaktır. Hasta olmanızı engelleyecek tek şey güçlü ve sağlıklı bağışıklık sisteminizdir. Neyse ki, bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin birkaç yolu var, böylece savaşma şansınız da var. 

1. Koyu renkli sebze ve meyve yiyin

Bu size klişe bir cümle gibi gelebilir. Ama yine de 10 kişiden 9'u yeterince meyve ve sebze yemiyor. Yediğiniz yiyeceklerin bağışıklık sisteminiz üzerinde büyük bir etkisi vardır ve bağışıklık sisteminiz  vücudunuza ne verdiğiniz kadar güçlüdür. Çünkü meyveler ve sebzeler, bağışıklık sisteminizin düzgün çalışması için gerekli olan vitamin, mineral ve antioksidanları içerir.

2. Clinoptilolite  Zeolit ​​ile Detoks

Toksinler, bağışıklık sisteminizin düşük performans göstermesinin yaygın bir nedenidir.

Zamanla , vücutta ağır metaller birikir ve bu toksinlerin birçoğu bağışıklığı olumsuz yönde etkiler.

Örneğin, sigara dumanında bulunan bir ağır metal olan kadmiyum düzgün çalışan bir bağışıklık sistemi için gerekli olan çinkonun yerini alır.

Doğal bir mineral olan Clinoptilolite zeolit, ağır metalleri ve toksinleri vücuttan uzaklaştırarak genel bağışıklığı geliştirmeye yardımcı olur.

3. D Vitamini alın

Bazı uzmanlar D vitamini eksikliğini “sessiz salgın” olarak adlandırıyor çünkü pek çok insan kendinde D vitamini eksikliği olduğunun farkında bile değil.

Vücudunuz yeterli D vitamini almadığında, unutkanlık, depresyon, kas güçsüzlüğü, kronik yorgunluk ortaya çıkar ve  bağışıklık sistemi zayıflar.

Güneş ışınları kışın zayıflar, kuşkusuz bu, insanların kışın daha sık hastalanma nedenlerinden biridir.

Bağışıklık sisteminiz büyük ölçüde D vitaminine dayanmaktadır. Sayısız çalışma, D vitamini olmadığında enfeksiyona ve hatta otoimmün koşullara çok daha duyarlı olduğunuzu göstermiştir.

4. Sakin olun ve Stresi Azaltın

Hastalanmaktan çekiniyor ve bağışıklık sisteminizi güçlü tutmak istiyorsanız, stres seviyenizi yönetmek bir zorunluluktur.

Birkaç çalışma, kronik stresin önemli bir bağışıklığı baskılayıcı etki yaptığını bulmuştur.  Ve bağışıklık sisteminiz zayıf olduğunda, hastalanmak çok daha kolaydır. Stres seviyenizi yönetmek için meditasyon, yoga ve günlük egzersizi düşünün. 

5. Mantar tüketin

Mantarlar bağışıklık güç merkezleridir. Bağışıklık sisteminizi düzenleyen veya dengeleyen bileşikler içerirler. Böylece, bağışıklık sisteminiz zayıf olduğunda, onu güçlendirir. Öte yandan, bağışıklık sisteminiz çok aktifse ( otoimmün koşullarda olduğu gibi ) mantarlar onu baskılayabilir. Bu şekilde mantarlar, kışın sağlıklı bir bağışıklık sistemi için en iyi gıdalardan biridir .

6. Probiyotikleri ekleyin

Probiyotikler bağırsaklarınızda yaşayan sağlıklı bakterilerdir. Yiyecekleri sindirmenize, bazı B vitaminleri gibi belirli besinleri üretmenize yardımcı olurlar ve en önemlisi, bağışıklık sisteminizin sağlığında önemli bir rol oynarlar.

Aslında, çeşitli çalışmalar düzenli olarak probiyotik tüketenlerin solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma olasılığının düşük olduğunu bulmuştur .

Ayrıca bilim adamları, bu insanlar hastalandıklarında bile hem iş gücü kaybının daha az olduğunu hem de  hastalık sürelerinin önemli ölçüde azaldığını keşfettiler.

Bu nedenle probiyotikler güçlü bir bağışıklık sistemi için gereklidir . Diyetinize daha fazla probiyotik almak için, diyetinize günde en az bir kez lahana turşusu veya yoğurt eklemeyi düşünün.

7. Sarımsak

Sarımsak hayranıysanız, şimdi en sevdiğiniz yemeklere eklemek için daha fazla nedeniniz var. Sarımsak, hem bağışıklık sisteminizi geliştirebilecek hem de patojenik mikropları yok edebilecek güçlü bileşikler içerir.

Özellikle, bilim adamları sarımsaktaki  allisin ana bileşeninin bağışıklık sisteminizin soğuk algınlığı ve griple savaşmasına yardımcı olabileceğini buldular.

Allisin ayrıca güçlü bir antimikrobiyal maddedir, yani hem bakterileri hem de virüsleri öldürebilir. Sadece sarımsaktaki allisin içeriğinin çiğ tüketildiğinde en yüksek olduğunu ve güçlü kokulu bir ilaç haline geldiğini unutmayın.

8.Böğürtlen grubu  meyveleri tüketin

Böğürtlen grubu  meyveler sağlığı güçlendiren büyük bir polifenol kaynağıdır. Polifenollerin birçok faydası arasında enfeksiyonlarla savaşma yetenekleri vardır. Çalışmalar, meyvelerdeki polifenollerin influenza virüsü, E. Coli ve hatta Salmonella enfeksiyonlarına karşı korunmaya yardımcı olabileceğini bulmuştur. Belirli meyveler bağışıklık sisteminize daha da fazla fayda sağlar. Örneğin Goji meyveleri bağışıklık fonksiyonunuzu geliştirebilir ve T-lenfositlerin üretimini artırabilir. Bazı meyveler kış aylarında yetişmez, ancak çoğu donmuş olarak bulunabilir. 

9. El Dezenfektanları değil Sabun ve Su Kullanın

Sağlıklı kalmak için yararlı tekniklerden biri ve  en basiti ellerinizi sade sabun ve suyla yıkamaktır.

El dezenfektanları el yıkamaya alternatif olarak sunulmuş olsa da, araştırmalar bunların etkili olmadığını göstermektedir.

El dezenfektanlarının çok sık kullanılması vücudunuzun zararlı mikroplara karşı doğal savunmasını zayıflatabilir. Alkol bazlı el dezenfektanları cildinizdeki doğal koruyucu bariyer görevi gören doğal yağları giderir.

Bu nedenle, el yıkama için düzenli sabun ve suyu kullanın.

Kış ve hastalık genellikle birlikte gider. Ama böyle olmak zorunda değildir. Bu dokuz bağışıklık oluşturma adımını izleyin ve mevsimi sağlıklı ve mutlu bir şekilde geçirin.

Kaynak: https://clnolife.com/viruslerden-korunmanin-9-yolu

Süha Sönmez'e Sorun

Etiketler