Mini ivf nedir? (mini tüp bebek)

Mini ivf nedir? (mini tüp bebek)

Bu uygulamada günlük iğneler ve yüksek dozda ilaç kullanımı yoktur, kısaca basitleştirilmiş tüp bebek tedavisidir. Özellikle yumurta sayısı az veya ileri yaş hastalarda başarı oranları klasik tedavilerden daha yüksektir.

MİNİ-IVF protokolu uygulandığında daha az sayıda ancak daha kaliteli yumurta geliştirilmektedir. Geliştirilen bu yumurtalar toplandıktan sonra klasik tüp bebek ve ICSI teknikleri uygulanır. Sonrasında oluşan kaliteli embriyolar hastaya transfer edilir.

Kimler mini tüp bebek uygulamasından fayda görür?

MİNİ-İVF te az fakat kaliteli yumurta elde etmek amaçlanmıştır.  Bu nedenle bir yumurta dahi üretilmiş olsa tedavinin iptali yada yaşınızdan dolayı tedaviye alınmama gibi bir durum söz konusu değildir. Çünkü bir bebek dünyaya getirmek için sağlıklı bir yumurta yeterlidir.

İleri yaş ya da yumurtalık rezervi azalmış kadınlar, veya tam aksine

yaşı genç olup çok sayıda yumurta üreten kadınlar MİNİ-IVF ten yarar görebilir.

Yumurtalık rezervi azalmış hastalarda fazla miktarda ilaç kullanılmasına rağmen az yumurta gelişmekte ve yumurta kalitesi de düşmektedir. Yüksek doz ilaç kullanımı da kalite bozulmasını artırabilir. Bu hastalarda daha düşük dozda ilaç verilmesi kalite sorununu çözebilir.
FSH hormonu yükselmiş olan ama hala adet gören hastaların Mini ivf  ile gebe kalma şansı olabilir.

Polikistik over hastalığı olan kadınları hiperstimülasyon sendromu (yumurtalıkların aşırı uyarılması) riskinden korumak için MİNİ-IVF uygulanabilir. Çünkü fazla yumurta gelişimi de fazla miktarda östrojen hormonu üretimine ve buna bağlı olarak yumurta kalitesinin bozulmasına neden olur. Bu nedenle çok az ilaç kullanılarak östrojen seviyeleri makul düzeyde tutularak risk azaltılmış olur.

MİNİ-İVF tedavisinde kullanılan ilaçlar nelerdir?

Tedavi diğer uygulamalarda olduğu gibi adetin 3. Günü başlar ve ilaç olarak ağızdan alınan bir hap olan Clomiphene Citrate kullanılır. Yumurtalar belli bir büyüklüğe ulaştığında tedaviye düşük dozda iğne formunda başka bir ilaç eklenerek yumurta gelişiminin tamamlanması sağlanır.

Süha Sönmez'e Sorun

Etiketler